PROJEKTY EDUKACYJNE,
ZREALIZOWANE W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 1 W NOWEJ SOLI
W OPARCIU O POZYSKANE ŚRODKI ZEWNĘTRZNE

 

 Rok szkolny 2012/2013

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie projektu „Wielkanocne spotkanie”

 

 

W dniach od 1-go lutego do 28 czerwca 2013 r. młodzież z naszej szkoły wspólnie      z uczniami ze Szkoły nr 16 z Iwano – Frankivska na Ukrainie realizowała projekt „Wielkanocne spotkanie”. Jego celem było wzajemne poznanie się młodzieży z obu krajów, budowanie wzajemnego zrozumienia i kształtowanie świadomości europejskiej, poprzez poznanie kultury, obrzędów i zwyczajów wielkanocnych narodu sąsiedniego.

Projekt realizowany był dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach programu „Młodzież w działaniu” (Akcja 3.1 „Młodzież w świecie”).

Do spotkania młodzieży z obu państw doszło w dniach kwietnia w Nowej Soli. Młodzież miała okazję się lepiej poznać już dzięki temu, że mieszkała razem w „mieszanych” polsko – ukraińskich pokojach w jednym z ośrodków nad J. Sławskim. Poza możliwością przebywania ze sobą, poznawania mowy sąsiada, niekończących się wspólnych rozmów, prowadzonych często aż do białego rana uczniowie przygotowali szereg przedsięwzięć dla społeczności miasta. Przede wszystkim był to wspólny występ, podczas którego zaprezentowali szereg tradycyjnych i nietradycyjnych tańców i pieśni. Występ spotkał się gorącym przyjęciem publiczności.

Młodzież uczestniczyła również w „warsztatach wielkanocnych” w skansenie w Ochli, gdzie nauczyli się tradycyjnych metod wyrabiania wydmuszek i pisanek. Wyprodukowane przez siebie wytwory świąteczne prezentowali później społeczności szkolnej gimnazjum. Innym efektem wspólnej pracy było zaplanowanie i przygotowanie na szkolonej ścianie polsko – ukraińskiej mozaiki.

 

Co przyniosła realizacja projektu? Jak został on oceniony przez jego uczestników? Oto fragmenty wypowiedzi polskich uczestników projektu: „Spędziłam cudownie czas i mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej!”, „(…)taki projekt warto polecić innym, ponieważ dzięki niemu młodzież może poznać kulturę sąsiadów i ich obyczaje a także poprawić umiejętność posługiwania się językiem obcym”, „Poznałam bardzo fajnych ludzi i dzięki projektowi poszerzyłam swoją wiedzę na temat innej kultury”. A co na to młodzież ukraińska?Під час перебування у Польщі найбільше враження справило спілкування з однолітками з польської гімназії. З цікавістю дослухалися до польської мови, яка з кожним днем все більше запам'ятовувалася”, „В м. Нова Суль ми проживали та познайомилися з учнями польської гімназії. Вони привітні та веселі. Дуже сподіваємося, що зустрінемося ще не один раз”, „Участь у проекті була надзвичайно цікавою та пізнавальною. Найбільше запам'ятався майстерклас по писанкарству, де ми разом з нашими новими друзями з м.Нова Суль мали змогу розписувати воском великодні яйця”, „Ми дуже раді, що були учасниками проекту “Великодні зустрічі.

Wiedzę i umiejętności można zdobywać nie tylko poprzez naukę „w szkolnej ławce”! Cieszymy się z realizacji projektu i mamy nadzieję, że uda nam się realizować w następnych latach kolejne równie ciekawe i pouczające przedsięwzięcia!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu!

 

 

 

Rok szkolny Tytuł projektu Wartość_projektu Wysokość pozyskanych środków finansowych Źródło dofinansowania
2007/2008 "Odkrywamy piękno naszej Małej Ojczyzny" 12 708 zł 8 871 zł Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
2008/2009 "Śladami Leonardo" 81 370, 80 zł 81 370, 80 zł EFS
2009/2010 "Info - mat za pan brat - kompleksowy program kompleksowy program dodatkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych" 490 860,00 zł 490 860,00 zł
Uwaga: Beneficjentem projektu była Gmimna Nowa Sól - Miasto. Szkoła została objęta działaniami projektowymi, podobnie jak pozostałe szkoły miejskie.
EFS